wtorek, 21 maja, 2024
AborcjaTabletki poronne

Jakie są rodzaje aborcji

Aborcja jest procedurą medyczną, która ma na celu przerwanie ciąży. Istnieje kilka różnych rodzajów aborcji, z których każdy ma swoje własne cechy i procedury. W tym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom aborcji, aby lepiej zrozumieć ich zastosowanie i skutki.

Rodzaje aborcji

Aborcja przez aspirację manualną (MVA)
Aborcja MVA to metoda, która wykorzystuje ręczne narzędzie do usunięcia zarodka lub płodu z macicy. Podczas tego procesu lekarz używa specjalnej rurki oraz próżni, aby usunąć materiał płodowy. Aborcja MVA może być stosowana wczesnymi fazami ciąży, zwykle do 12 tygodnia.

Aborcja próżniowa
Aborcja próżniowa, jest jedną z najczęstszych metod przerywania ciąży. Polega ona na usunięciu zarodka lub płodu za pomocą próżni. Procedura ta może być wykonana za pomocą ręcznej aspiracji lub specjalnego aparatu medycznego. Próżniowa aborcja jest często wykonywana w ciągu pierwszych 6-12 tygodni ciąży i jest stosunkowo bezpieczna. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod aborcji.

Aborcja D&C
Aborcja D&C (dilatation and curettage) jest procedurą polegającą na rozszerzeniu szyjki macicy, a następnie usunięciu materiału płodowego za pomocą specjalnego narzędzia. Zabieg jest zazwyczaj wykonywany przy ciąży późniejszej niż 16 tygodni. Aborcja D&C może być stosowana w przypadku niekompletnej aborcji innego rodzaju, gdy część materiału płodowego pozostaje w macicy. Procedura ta wymaga znieczulenia i jest zwykle bezpieczna, ale wiąże się z większym ryzykiem powikłań w porównaniu do innych metod.

Aborcja przez indukcję porodu
Aborcja przez indukcję porodu jest procedurą stosowaną w późniejszych etapach ciąży, najczęściej po 16. tygodniu. Polega ona na wywołaniu porodu za pomocą leków, które powodują skurcze macicy. Po rozszerzeniu szyjki, płód zostaje wydalony. Ta metoda jest bardziej inwazyjna i czasochłonna niż inne rodzaje aborcji i wymaga ścisłej kontroli medycznej. Jest stosowana w przypadkau ciąż zagrażających życiu matki lub w przypadkach ciężkich wad płodu.

Aborcja przez skurcze indukowane (prostaglandyny)
Ta metoda polega na wprowadzeniu leków prostaglandynowych do organizmu, które powodują skurcze macicy i wywołują poród. Skurcze indukowane mogą być używane w późniejszych etapach ciąży, zwykle po 16. tygodniu. Proces ten wymaga nadzoru medycznego ze względu na spore ryzyko powikłań.

Aborcja przez iniekcję potasu
Aborcja przez iniekcję potasu polega na wprowadzeniu roztworu potasu do jamy płodowej, co prowadzi do zatrzymania bicia serca płodu i zatrzymania jego rozwoju. Ta metoda jest stosowana w późnych etapach ciąży i wymaga precyzyjnej kontroli medycznej ze względu na ryzyko infekcji i powikłań.

Aborcja przez embolizację tętnicy macicznej
Ta procedura jest stosowana w przypadku ciąż, gdzie zagrożone jest życie matki. Polega na wprowadzeniu specjalnych substancji do tętnic macicznych, co powoduje zamknięcie ich i przerwanie dopływu krwi do macicy, co z kolei prowadzi do zatrzymania rozwoju płodu.
Aborcja za pomocą tabletek poronnych (znanych również jako pigułki poronne lub tabletki wczesnoporonne. Metoda ta polega na stosowaniu specjalnych leków w celu spowodowania przerwania ciąży.

Podstawowym lekiem stosowanym w aborcji farmakologicznej jest mifepriston, znany również jako RU-486. Ten lek blokuje działanie progesteronu, hormonu niezbędnego do utrzymania ciąży. Bez obecności progesteronu, błona śluzowa macicy się rozluźnia, a łożysko odłącza się, co prowadzi do wydalenia zarodka lub płodu.

Typowy schemat stosowania tabletek poronnych obejmuje przyjęcie mifepristonu w obecności lekarza lub w klinice aborcyjnej, a następnie podanie misoprostolu kilka dni później. Misoprostol jest lekiem, który powoduje skurcze macicy, co prowadzi do wydalenia płodu. Po zastosowaniu misoprostolu często dochodzi do silnych skurczów i krwawienia.

Aborcja tabletkami poronnymi jest najskuteczniejsza w wczesnych etapach ciąży, zazwyczaj do 9. tygodnia. Ważne jest, aby kobieta była pod ścisłą opieką medyczną i miała dostęp do informacji i wsparcia przed, w trakcie i po zastosowaniu leków poronnych.

Aborcja tabletkami poronnymi jest preferowana przez wiele kobiet ze względu na swoją prywatność, łagodniejsze skutki uboczne w porównaniu do niektórych innych metod oraz fakt, że można ją przeprowadzić w domowym otoczeniu.

Żródła:

1.https://abortion.ca.gov/getting-an-abortion/types-of-abortion/index.html

2.https://www.medicalnewstoday.com/articles/325582#vacuum-aspiration

3.https://www.healthline.com/health/types-of-abortion#surgical

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *