sobota, 27 kwietnia, 2024
AborcjaTabletki poronne

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Wczesne objawy ciąży mogą być zauważalne już kilkanaście dni po zapłodnieniu. Zmiany fizjologiczne w organizmie przyszłej mamy zachodzą od samego początku ciąży. Pierwsze oznaki mogą być bardzo subiektywne, odczuwane przez każdą kobietę inaczej. Zgaga, zaparcia, większa tkliwość piersi lub zmiany samopoczucia nie dotyczą wszystkich kobiet. U tych mam, u których się pojawiają, mają różne nasilenie i czas trwania.

Są też objawy obiektywne, które uważne przyszłe mamy potrafią zaobserwować dość szybko po zapłodnieniu. Wśród nich są zmiany w obrębie szyjki macicy i pochwy. Za pewne rozpoznanie ciąży uznaje się sytuację, kiedy lekarz stwierdza obecność płodu w badaniu USG.

Kiedy dochodzi do zapłodnienia – objawy

Ciąża zaczyna się od momentu połączenia plemnika z komórką jajową. Niezbędna do tego jest owulacja, podczas której dochodzi do uwolnienia komórki jajowej. W trakcie owulacji można odczuwać delikatny ból w podbrzuszu, a także większą ochotę na aktywność seksualną, co pomaga zbliżyć do siebie partnerów. U niektórych kobiet zauważalna jest też poprawa samopoczucia i niewielkie plamienie. Podczas owulacji, śluz staje się bardziej kleisty i rozciągliwy. Temperatura ciała ulega niewielkiemu podwyższeniu.

Jakie są objawy ciąży?

Wczesne objawy ciąży są wynikiem zmian hormonalnych, zachodzących już od momentu zapłodnienia komórki jajowej. Niektóre kobiety odczuwają łagodne oznaki ciąży, a u innych, symptomy związane z poczęciem są bardzo wyraźne. Co zaliczymy do pierwszych objawów ciąży?

  • mdłości, nudności,
  • bolesność i tkliwość piersi,
  • zmęczenie, rozdrażnienie, spadek samopoczucia,
  • wzdęcia, biegunka lub zaparcia, zmiany apetytu,
  • wzrost temperatury ciała,
  • rozpulchnienie szyjki macicy,
  • wzmożone wydzielanie gęstego śluzu

Mdłości w ciąży – kiedy się pojawiają?

Poranne nudności to charakterystyczny objaw ciąży. Choć określane są jako „poranne”, tak naprawdę mogą wystąpić o dowolnej porze dnia, a nawet utrzymywać się przez znaczną jego większość. Nudności i wymioty najczęściej zaczynają się w okolicach 4-ego tygodnia ciąży. Nie do końca wiadomo co je powoduje.

Test ciążowy – kiedy go wykonać?

W pierwszych dniach od zapłodnienia raczej nie odczuwa się żadnych dolegliwości. Pierwsze objawy ciąży mogą pojawić się w okresie, w którym powinna pojawić się miesiączka. Jej brak, szczególnie w połączeniu z charakterystycznymi oznakami zapłodnienia, może skłonić do wykonania testu ciążowego.

Hormon, który świadczy o tym że kobieta jest w ciąży to Beta-HCG. Hormon ten jest obecny w moczu, a zatem test ciążowy może go wykryć i potwierdzić ciążę. Najpewniejsze wyniki testów ciążowych uzyska się z moczu porannego, gdyż jest on najbardziej skoncentrowany.

Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, a test ciążowy jest negatywny, powtórz go po kilku dniach. Fałszywie negatywny wynik jest możliwy, jeśli test został wykonany za wcześnie. Jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy ciąży i niezależnie od wyniku testu ciążowego, skontaktuj się z lekarzem, aby potwierdzić ciążę.

Wczesne objawy ciąży są różne u różnych kobiet i mogą obejmować zmiany w ciele i uczuciach, które nie są związane z normalnym cyklem menstruacyjnym.

Wiedza na temat tych wczesnych objawów ciąży może pomóc kobietom rozpoznać ciążę na wczesnym etapie i skonsultować się z lekarzem jak najszybciej. Test ciążowy jest najpewniejszym sposobem na potwierdzenie ciąży, ale lekarz może również zalecić badania krwi lub ultrasonografię, aby dokładnie potwierdzić i monitorować ciążę.

Bibliografia:

1. Gnoth C. Johnson S., Strips of Hope: Accuracy of Home Pregnancy Tests and New Developments. Geburtshilfe Frauenheilkd, 2014;74(7):660-671. doi:10.1055/s-0034-1368589.
2. Festin M., Nausea and vomiting in early pregnancy, BMJ Clin Evid. 2009;2009:1405. Published 2009 Jun 3.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *